Nejdostupnější diagnostický systém mastitid dojnic
Určení původců mastitid přímo na farmě
Rychlá depistáž dojnic vylučujících patogeny
Dříve prodávaný jako PureMilk test
Proč ClearMilk test
• Stanovení druhu původců mastitidy
• Nastavení efektivní terapie a prevence
• Snížení spotřeby antibiotik
• Úspora nákladů v rámci antimastitidního programu a zaprahování dojnic
Z čeho se ClearMilk test skládá
• Třísektorová Petriho miska s chromogenními agary • Zkumavka pro odběr mléka • Bakteriologická klička pro nanesení mléka na Petriho misku • Ubrousek pro desinfekci hrotu struku před odběrem vzorku
Jak použít ClearMilk test
Odeberte vzorek mléka do zkumavky.
Naneste vzorek mléka inokulační kličkou na povrch všech tří agarů Petriho misky.
Inkubace CM testu je 22–26 hodin při teplotě 37,5°C.
Stanovte druh původu mastitidy s pomocí našeho Atlasu původců
• Laboratorní vyšetření navazující na faremní diagnostiku pomocí ClearMilk testu slouží ke kontrole správnosti zjištěných původců (např. při prvním použití CM testu) a také k identifikaci mikroorganismů, které podle atlasu původců na farmě sami neurčíte. • Diagnostika je prováděna na moderním přístroji MALDI-TOF a výsledek získáme do několika hodin. • Dalším důležitým vyšetřením, které naše mikrobiologická laboratoř poskytuje, je stanovení citlivosti na používaná antibiotika.
Mastitida (zánět mléčné žlázy) je nejvýznamnějším zdravotním a ekonomickým problémem moderních chovů mléčného skotu. Přibližně 50 % dojnic onemocní během svého života mastitidou. Onemocnění jedné čtvrti vemene během laktace snižuje produkci minimálně o 10–12 %.
Mléko znehodnocují rezidua antibiotik a způsobují tak druhotné ekonomické ztráty při jeho likvidaci. K řešení je tedy nutné přistupovat co nejrychleji, dříve, než se problém v konkrétním stádě rozšíří. Výsledkem této snahy by měl být komplexní systém řešení mastitid vypracovaný pro potřeby konkrétní farmy.
Antibiotická rezistence je dnes jednou z nejzávažnějších hrozeb pro globální zdraví, bezpečnost potravin a celkový rozvoj společnosti. Může ovlivnit kohokoli, v každém věku a v kterékoliv zemi. Antibiotická rezistence vede k delší hospitalizaci, zvýšeným nákladům na lékařskou péči a vyšší úmrtnosti.
Zemědělství k boji proti šíření rezistence na antibiotika může přispět tím, že se antibiotika budou podávat zvířatům pouze pod veterinárním dohledem a nebudou používána jako stimulátory růstu nebo k prevenci nemocí.
čas na regeneraci mléčné žlázy a organismu dojnice
příprava na porod a laktaci
léčba existujících infekcí
podpora produkce mleziva
Použití ClearMilk testu 1 týden před zaprahnutím dojnice nám v případě zachycení původce způsobujícího subklinickou mastitidu umožní zvolit správný výběr antibiotika a délku antibiotické léčby. Po přeléčení doporučujeme použít vhodný DC přípravek, zajišťující ochranu po optimální dobu stání na sucho.
Pro správnou funkci mléčné žlázy jsou důležité její morfologické vlastnosti i vlastní imunitní systém s bílými krvinkami, protilátkami a látkami tlumícími množení bakterií, jako je laktoferin nebo laktoperoxidázový komplex. Významným obranným mechanismem je rovněž tvorba keratinové zátky ve strukovém kanálku.
Bylo zjištěno, že zátka krav vnímavých k mastitidám obsahuje vyšší množství kyseliny olejové a linolové, takže je odlišná. Dojnice, které jsou rychle dojitelné (měkkodojné) mají větší sklon k mastitidám.
Nová legislativa omezující podávání antibiotik bude zaváděna od ledna 2022. Připravte se na novou situaci zajištěním ClearMilk testů pro diagnostiku a prevenci. Pomozte omezit nadměrné používání antibiotik a rostoucí antibiotickou rezistenci v populaci.