Staphylococcus aureus

Staphylococcus aureus: sektor Stap (stafylokoky), velké světlerůžové kolonie s leskem, číslo 4; Streptococcus parauberis: sektor Strep (streptokoky), malé fialové kolonie, číslo 5.

Staphylococcus aureus  (česky "zlatý stafylokok") je také nazývaný "král hnisavých procesů". Biochemicky je velmi aktivní, produkuje řadu toxinů, je dobře adaptovaný pro život na kůži i sliznicích, a u člověka i u zvířat způsobuje řadu pyogenních (hnisavých) infekcí. Staphylococcus aureus se umí také dobře množit v potravinách, snáší vysoký obsah kuchyňské soli a některé kmeny do potravin uvolňují velké množství toxinů, které po požití způsobí zvracení a průjem. 

Záněty mléčné žlázy způsobené zlatým stafylokokem jsou akutní i chronické, vidíme zde rozmanité známky zánětu až po těžkou hnisavou mastitidu. Stafylokokové záněty mléčné žlázy jsou často recidivující, protože S. aureus přežívá terapii v horních částech mléčné žlázy.  

Stafylokoky jsou velmi odolné a proto přetrvávají dlouho v zevním prostředí. Vyskytují se i u zdravých lidí, např. v dutině nosní (u 30-50 % osob), na kůži, ve směsi bakterií na mandlích atd. Pokud je člověk zdravý, stafylokoky jej neohrožují, ale působí naopak jako trénink imunitního systému.

Staphylococcus aureus je v našich podmínkách druhým nejčastějším původcem mastitid dojnic  (15-20 % kultivačních nálezů). Zdrojem bakterie je jiná infikovaná kráva, popraskané gumy strukových násadců, kde stafylokoky přežijí; bakterie přežívající v zevním prostředí, zdrojem mohou být ale také drobná poranění rukou u dojičů, ve kterých se stafylokoky pomnoží. 

Stafylokoky jsou bakterie, pro které je typický rozvoj rezistence k antibiotikům, a proto je nutné u mastitid rychle původce odhalit, vyšetřit antibiogram (citlivost k antibiotikům) a zahájit cílenou terapii.

Na ClearMilktestu na farmě naroste Staphylococcus aureus do druhého dne, spolupracující laboratoř může ještě diagnózu potvrdit - za využití přístroje MALDI TOF trvá proces asi hodinu až dvě, a ihned lze udělat vyšetření citlivosti, jejíž výsledek máme do dalšího dne - když to dobře jde: celkem 48 hodin.

Rychlost je při stanovení diagnózy u infekčních procesů způsobených mikroorganismem Staphylococcus aureus důležitá, bakterie se rychle množí (jedno dělení za cca 20 minut), produkují enzymy a toxiny a ve tkáni vemene jsou velmi agresivní.