Zdrojem Streptococcus dysgalactiae je zpravidla mléko od nemocné dojnice, mastitidy nemají příliš kontagiózní charakter a ve stádě se vyskytují jen ojediněle. Streptococcus dysgalactiae přežívá na kůži vemene, v drobných prasklinách kůže, ale také na sliznici pochvy, na mandlích, v plodových obalech při zmetání, v kontaminované děloze. Bakterie má silnou afinitu k mléčné žláze a dokáže přilnout ke stěnám vývodných cest vemene a přežívat zde mnoho týdnů. Nákazu Streptococcus dysgalactiae usnadňuje současná infekce mléčné žlázy mykoplazmaty.
Onemocnění probíhá obvykle subklinicky, ale může se rozvinout i akutní mastitida s těžkým narušením celkového zdravotního stavu.
Na fotce PM testu z farmy (nahoře) vidíme, že barevně lze narostlou bakteriální kolonii Streptococcus dysgalactiae dobře odlišit např. od Streptococcus uberis. Další streptokoky významné u mastitid jsou rovněž odlišně barevné - viz. fotky zde v atlase původců. Při případných pochybnostech je výhodné provést rychlou kontrolu v naší spolupracující laboratoři (MALDI TOF) a ihned je rovněž možné vyšetřit citlivost k antibiotikům.